Proje Detayları

Deli Kadın’ın Güncesinden

DELİ KADIN'IN GÜNCESİNDEN (2008)

Türkçe Pop Müziği Albümü - Albüm henüz yayınlanmamıştır.
Solist: Gizem Güneş
Müzik / Hikaye ve Metin Yazarı / Konsept: ENGiN BAYRAK
12 parçadan oluşan LP Albüm (Long Play)

* Dinlediğiniz müzikler 29.11.2008 tarihinde gerçekleştirilmiş ilk ve tek konser sırasında kaydedilmiştir.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Albüm adı: DELi KADIN’IN GÜNCESiNDEN
Yapım: HAYALET GROUP, Yapım Tarihi: 2008
Tür / Tarz: Pop, Tango, Çağdaş Türk Müziği
Konser süresi: 90 dk. (Şarkılara ek olarak röportaj videoları ve Deli Kadın’ın günlüğünden okunan şiirlerle birlikte toplam süre)
Albüm süresi: 45:22 (12 şarkı)
Dili: Türkçe, Yayın Tarihi: - (Henüz yayınlanmadı), Yayımcı: -
Grafik Tasarım: Ali TUNÇDAMAR, EDiZ AY
(“AYMAR” MEDYA YAYINCILIK LTD ŞTi)
Fotoğraflar: BÜNYAMiN AY

ORKESTRA:

Klasik Kemençe: HANDE DEVRiM KÜÇÜKEBE
Kanun: AYŞE KÜEY
Saksafon: TAMER TEMEL
Piano: SEMiH ÖNYER
Bas Gitar: SERHAT DOĞAN
Perküsyon: OZAN PARS
Davul (Bateri): ALPER ATAKAN

ŞARKILAR:
01 – iNAT
02 – SONBAHAR
03 – BiR SEVDA BiN GÖZYAŞI
04 – HÜNKÂR’A DEDiM
05 – KANDIRDIM
06 – LEYLA
07 – YALNIZCA SENi
08 – ANNE
09 – YAR
10 – BEBEK
11 – YARA
12 – DELi KADIN

KONU

“Deli Kadın” lakaplı, 1925 doğumlu bir Cumhuriyet Kadını’nın yaşama tutkusunu, azmini ve gençliğinde Kore Savaşı’nda kaybettiği eşine olan sadık aşkını konu almaktadır.
Sahne performansı Deli Kadın’ın güncesinden şiirler, bölümler içermekte ve kadın hakkında huzurevindeki bazı yaşlı kimselerle yapılan röportajlardan oluşmaktadır. “Deli Kadın” Leyla ve tüm hikaye, Engin Bayrak tarafından kurgulanmıştır.

MÜZiK HAKKINDA

Engin Bayrak "Deli Kadın’ın güncesin’den" albümünün besteciliğinde "umutla yaşamak, saplantılı aşk" kavramlarını temel almıştır.
*Bestecinin amacı; eşini savaşa gönderen bir kadının özlemini, serzenişlerini ve eşini kaybettiği haberini alması ile içine girdiği duygu durumunu müzikle yansıtmaktı.
*Çalgılama olarak, Türk Müziği çalgılarından Klasik Kemençe ve Kanun ile Uluslararası çalgılardan Saksafon, Piano, Bas Gitar, Perküsyon, ve Davul (Bateri) çalgılarını birlikte kullanmıştır. (Ayrıca, Engin Bayrak projede bizzat orkestra şefliği yapmış, geri vokal icracılığı yapmıştır.)
*Biçimsel olarak; albüm, bir öykü için bestelenmiş 12 şarkının bir solist ve bir orkestrayla icrası şeklinde yapılmıştır.
*Sahneleme ve Öykü anlatımı olarak; konser,
1 - Yaşlılarla yapılmış kurmaca Huzurevi röportajlarının, şarkı aralarında sahnedeki bir beyaz perdede bir belgesel niteliğinde video olarak yayınlanması,
2 - Solistin, bir anlatıcı olarak Cumhuriyet Kadını’nın güncesinden bazı bölümleri orkestranın fon müziği eşliğinde okuması,
3 - 12 tane şarkının solist ve orkestra tarafından seslendirilişi gibi 3 önemli sahne aracından ve bu araçların çaprazlama bir kurgu ile kullanılmasından oluşmuştur.

NOT: Yukarıdaki bir tanıtım videosudur; "DELi KADIN’IN GÜNCESiNDEN" adlı albümün müziklerinden, sahneleme öncesi ve sırasındaki görsellerden alıntılar yapılarak hazırlanmıştır.