Proje Detayları

İncir Reçeli

İNCİR REÇELİ (2011)

Soundtrack – Uzun Metrajlı Film Müziği
Müzik / Düzenleme / Orkestrasyon: ENGiN BAYRAK
“İncir Reçeli Film Müzikleri”nden 16 parça

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

Yapım: AA FiLM YAPIM, Z KALAN (2011) (Türkiye)
Yapımcı: AYTAÇ AĞIRLAR, NiLÜFER SALTIK
Mastering: MURAT BAŞARAN (MAYKi)
Müzik Miks: ANIL CEYLAN, ÖZDEMiR DERELi
Kayıt Stüdyosu: TAŞODA, FONO FiLM, Kayıtlar: ARDA ERTEM
Grafik Tasarım: ORHAN SAYILI, Baskı: FRS
Format: CD, Adet: 1 CD, Süre: 38:17 dakika, Dili: Türkçe - İngilizce
Yayın Tarihi: 22 / 03 / 2011

KONU

“iNCiR REÇELi” adlı uzun metrajlı filmde yer almış 16 müzik parçasından oluşan bir albümdür. Albüm; filmin tüm "tema müziklerini", jenerik şarkısını ve ingilizce fon şarkılarını yapan besteci Engin Bayrak'ın 14 parçasından, ek olarak filmin başrol oyuncusu Halil Sezai Paracıkoğlu'nun "Duman" ve Uğur Akyürek’le yaptığı "Kim bilir" adlı 2 parçasından oluşmaktadır.

MÜZiK HAKKINDA

Engin Bayrak "İncir Reçeli"nin besteciliğinde "önyargı" temasını temel almıştır.
*Bestecinin amacı "aşkı, tutkuyu, şüpheyi, fedakarlığı ve masumiyeti" müzikle yansıtmaktı.
*Çalgılama olarak ana tema müziklerinde ve varyasyonlarında klasik orkestranın önünde Klarinet ve Keman kullandı. Yan temalarda ayrıca Mızrap Tanbur ve Cümbüş kullandı. Bar sahneleri için bestelediği ve sözlerini yazdığı ingilizce şarkılar için Jazz orkestra kullandı. (Bakır üflemeli çalgılar, kontra bass, piano, gitar, davul) Jazz orkestraya ayrıca Darbuka ekledi. Jenerik için Rock tarzında bir şarkı besteledi, sözlerini yazıp seslendirdi. Tema müziklerinde solistlik ve vokalistlik yaptı.
*Biçimsel olarak, filmin her anlamda kendisine özgü müziklerinin olması adına radyodan ve bar sahnelerinde fonda duyulan müzikleri yaptı. Jenerikte Rock, bar sahnelerinde Jazz, eğlenceli tema müziklerinde Vals ve Polka ritimleri kullandı. Geniş duygu yelpazesinde, değişik tarzlarda, karakterlerin düşüncelerini yansıtıp duygularını güçlendiren, aksiyonu ilerleten tema müzikleri ve şarkılar besteledi.

NOT: Yukarıdaki bir tanıtım videosudur; “iNCiR REÇELi” adlı uzun metrajlı filmin müziklerinden ve görsellerinden alıntılar yapılarak hazırlanmıştır.