Proje Detayları

Toprağa Uzanan Eller

TOPRAĞA UZANAN ELLER (2013)

FİLM MÜZİĞİ HAKKINDA

Uzun metrajlı film (Dram)

Müzik / Orkestrasyon: Engin Bayrak

“Çocuk” adlı arka jenerik şarkısı:
Söz – Müzik – Düzenleme: Engin Bayrak

Engin Bayrak tüm tema müzikleri ve arka jenerik şarkısı dahil toplam 44 dakika süren 27 adet müzik eseri bestelemiş ve düzenlemiştir.

KONU

Toprak, Urfa’dan Çukurova’ya mevsimlik işçi olarak giden bir ailenin ortanca çocuğudur. Sekiz yaşına gelmesine rağmen hiç okula gitmemiş ve nüfusu henüz çıkarılmamıştır. Ablası Zehra başlık parası için, babası yaşında bir adam ile sözlendirilmiştir. Toprak’ın küçük kardeşi Zeliha ise geçirdiği çocuk felci sonrası görme yetisini kaybetmiştir.
Zeliha hastalığından dolayı daha önce Çukurova’ya hiç gelmemiştir. Toprak, Zeliha’ya karşı her zaman koruyucu bir tavır takındığından ve bir nevi babalık rolü üstlendiğinden kardeşinin üzülmesine dayanamamaktadır. Yaşadıkları sefalet ve sıkıntıları anlamaması için Zeliha’ya bir masal anlatmaya başlar.
Hayatlarındaki tüm olumsuzlukları, gözleri görmeyen kardeşine olduğundan farklı anlatır. Masalda, hasta prensesi kurtarmak isteyen aile, Pamuk Kralı’nın ülkesine gitmek ve ona bir Pamuk Deniz’i yapmak zorundadır. Böylece Kral’dan bir dilekte bulunabilecekler ve prenses iyileşecektir. Bu, aslında kendi yaşamlarının masalsı ve süslü bir anlatımıdır. Bir süre sonra masal öyle bir hal alır ki, Toprak da Zeliha gibi bu masala inanmaya başlar.

MÜZİK HAKKINDA

Engin Bayrak "Toprağa Uzanan Eller"in besteciliğinde "masumiyet" temasını temel almıştır.
*Bestecinin amacı "Anadolu’da; dünyayı ve yaşamı kendince keşfetmeye çalışan çocuklar ile, gelenekler ve şahsi arzular arasında sıkışmış olan yetişkinlerin duygusal dünyalarını” müzikle yansıtabilmekti.
*Çalgılama olarak; ana tema müziklerinde ve varyasyonlarında solo ve koro çocuk sesleri, ıslık sesi, blok flüt, malet, vibes, piano, yaylılar ve akordiyon kullandı. Yan temalarda ayrıca Cura, Duduk ve Bendir gibi bazı Anadolu vurmalı çalgılarını kullandı. Finalde arka jeneriğe bağlanan “Çocuk” adlı şarkı için vokalistlik yaptı.
*Biçimsel olarak, özellikle etnik vurgular yapmaktan kaçınarak, uluslararası bir müzik anlayışı güderek genelde ninni türünde müzikler yaptı. Çocukların ruh dünyasını yansıtmaya çalışmanın yanı sıra, çocukların yetişkinlerle ve çevreleriyle olan etkileşimlerini de duygu olarak vermeye çalıştı. Diğer tema müziklerinde filmin ana fikrinden çok; karakterlerin iç dünyasını yansıtmaya çalıştı. Filmin finali için bir şarkı besteledi ve bu şarkının sözlerini yazdı.

KÜNYE

Ömer Can Prodüksiyon
Pusula Film (Türkiye)
Yapımcı ve Yönetmen: Ömer Can
İdari yapımcı: Kazım Can Pusula Film
Senaryo: Eda Tezcan, Ramazan Demirli
Görüntü yönetmeni: Engin Özkaya
Müzik: Engin Bayrak
Sanat yönetmeni: Esin Can
Uygulayıcı yapımcı: H. Tansu Şahin
Kurgu: Emre Yıldırım, Ömer Can
Görsel efektler: Digiflame
Ses tasarım: Onan Karagözoğlu
Ses kayıt: Garip Özdem

Oyuncular:
Ali Bilen, Zeliha Bilen, Melih Selçuk, Nail Kırmızıgül, Demet İyigün, Medya İzgi, Şefik Onatoğlu, Halil Kumova, Hüseyin Akşen, Necmiye Demir, Necmettin Salaz, Turgay Tanülkü ve Şerif Sezer

NOT Yukarıdaki bir tanıtım videosudur; “TOPRAĞA UZANAN ELLER” adlı uzun metrajlı filmin müziklerinden ve görsellerinden alıntılar yapılarak hazırlanmıştır.