Proje Detayları

Uzaklarda, Bir Yerde

Kısa metrajlı film

Müzik: ENGiN BAYRAK

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

Yapım: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (2009) (Türkiye)

UZAKLARDA, BiR YERDE - Süre: 00:10:35

Yönetmen ve Senaryo: EMRE KAVUK

ÖDÜLLER
*16. Altın Koza Kültür, Sanat ve Film Festivali; Kurmaca Dalı; Finalist 2009
*28. Uluslararası İstanbul Film Festivali; Kurmaca Dalı 2009

KONU
Günümüzde savaş sorunu medya / televizyon aracılığıyla bizlere sıradan olaylarmış ve yaşanmıyormuş gibi aktarılmaktadır. Film; biri savaşın içinde yaşayan, diğeri savaşın uzağında onu sadece televizyonlarda izleyen iki ailenin durumunu karşılaştırmaktadır.

MÜZiK HAKKINDA

Engin Bayrak, "Uzaklarda, bir yerde" adlı kısa metrajlı filmin besteciliğinde “savaş mağdurluğu” ve “duyarsızlık” durumlarını temel almıştır.
*Bestecinin amacı; biri savaştan uzakta yaşayan (savaşı herhangi bir televizyon programı gibi izleyen), diğeri savaşın içinde mağdur olan farklı durumlardaki insanların psikolojik durumlarını müzikle yansıtmaktı.
*Çalgılama olarak; klasik orkestra ve piano kullandı. Bu çalgılamadaki amacı uluslararası çalgılar olması ve herhangi bir etnik kültürden özellikle bahsetmemekti.
*Biçimsel olarak; aksiyonun devamlılığına hizmet eden, filmin genel duygusunu destekleyen ve özellikle bir etnik kültürü armoni veya ezgilerle yansıtmayan tema müzikleri yaptı.

Dip Not: Yukarıdaki bir tanıtım videosudur; "UZAKLARDA, BiR YERDE" adlı kısa metrajlı filmin müziklerinden ve görsellerinden alıntılar yapılarak hazırlanmıştır.