Proje Detayları

Yedi Güzel Adam

YEDİ GÜZEL ADAM (2014 - 2015)

DİZİ MÜZİKLERİ HAKKINDA

Yedi Güzel Adam, ilk bölümünü 19 Nisan 2014 tarihinde TRT1'de yayınlanmış olan tarihi bir dizidir.

Ortalama bölüm süresi: 90 Dakika
Bölüm sayısı: 39 Bölüm

Yapımcı: Ömer Can, İlksen Fırat
Yapımcı Firma: Pusula Film ve Müzik

Müzik / Orkestrasyon: Engin Bayrak

Engin Bayrak, Yedi Güzel Adam Dizi Müziklerini, tüm tema müzikleri ve dizi şarkısı dahil olmak üzere 2 albüm-soundtrack şeklinde hazırladı.
“Sensiz olmuyor” adlı dizi şarkısı:
Söz – Müzik – Düzenleme: Engin Bayrak
Engin Bayrak; dizinin 39. Bölümde final yapmasından sonra, dizi için yaptığı tüm müzikleri yaklaşık 90 dakika sürecek ve iki albüm olacak şekilde hazırlamıştır.
Müzik Albümleri Konseptleriyle:
ALBÜM 1 – YEDİ GENÇ – 44 Dakika
ALBÜM 2 – YEDİ ADAM – 45 Dakika

DİZİNİN KONUSU

Türk edebiyatında önemli yerleri olan Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Ali Kutlay, Nuri Pakdil ve Alâeddin Özdenören’in hayatlarını konu almaktadır.
Yedi Güzel Adam öyküsü, şairler memleketi olarak anılan Kahramanmaraş’ta lise sıralarında yolları kesişen edebiyatçıların yaşamından yola çıkarak Maraş özelinde Türkiye’de kaosun zirveye çıktığı bir dönemini konu almaktadır. Türk edebiyatına damga vuran Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay'ın hayatından kesitlerin yer aldığı Yedi Güzel Adam dizisinin hikayesi Maraş’da geçiyor. Şairlerin 1950’li yıllarda lise sıralarında başlayan dostluklarının 1970'li yıllara uzanan serüveni anlatılıyor. Adını Cahit Zarifoğlu’nun Yedi Güzel Adam adlı şiirinden alan dizide yedi genç arkadaşın edebiyatla başlayan ve edebiyatla devam eden dostlukları işleniyor.

MÜZİK HAKKINDA

Engin Bayrak; gerçek yaşamdan uyarlanarak hazırlanmış olan "Yedi Güzel Adam" dizisinin besteciliğinde "dostluk, aşk, ruhanilik" temalarını temel almıştır.
*Bestecinin amacı; “Maraş’ta yaşamış yedi şairin duygu dünyasını, yaşadıklarını, 1950li ve 1970li yıllar Türkiye’sinin atmosferini” müzikle yansıtabilmekti.
*Çalgılama olarak; tüm tema müziklerinde ve tema varyasyonlarında Anadolu’ya özgü olan çalgılarla uluslararası çalgıları harmanlamaya çalıştı. Arka jenerik ve duygusal sahnelerde Kanun, flüt, gitar ağırlık kazandı. Ney ön jenerik atmosferini oluşturdu. Yan temalarda piano ve keman öne çıktı. Gerilimli sahnelerde yaylı orkestra ile birlikte elektronik sesler öne çıktı. Aksiyon sahnelerinde ney, bendir gibi etnik çalgılara büyük vurmalılar ve bakır üflemeliler eşlik etti.
*Biçimsel olarak, şiir fonu olabilecek ve dizi replikleri ile bütünleşebilecek müzikler yapmaya çalıştı. Karakterleri tanıtmayı ve dönem atmosferini yansıtmayı amaçlayan zaman zaman serbest ölçülü eserler yazdı. Dizi için bir şarkı besteleyip düzenledi ve bu şarkının sözlerini yazdı.

ORKESTRA:

Keman: Gürhan Karakiraz
Ney: Mustafa Çam
Gitar - Piano: Engin Bayrak
Ebruli Müzik Topluluğu:
Kanun: Kibele Kıvılcım Çiftçi
Kemençe: Hande Devrim Küçükebe
Ud: Rıdvan Pişkin
Ney: Onur Üstünkaya

“Sensiz olmuyor” adlı şarkı için;
Söz - Müzik - Düzenleme: Engin Bayrak
Seslendiren: Bilocan (Bilal Toydemir)

Projeye ait Haberler

Gazete Vatan
Wikipedia
Yedi Güzel Adam Şiir ve Müzik

Projenin Videosu